top of page

Jak odrzucić spadek?

Osoba, która została spadkobiercą majątku, może odmówić jego przyjęcia. Zgodnie z prawem ma na to sześć miesięcy, licząc od daty, kiedy dowiedziała się o tym fakcie. Gdy następuje odrzucenie spadku, majątek przechodzi na pozostałych spadkobierców. Żaden ze spadkobierców nie odpowiada za ewentualne długi pozostawione przez spadkodawcę. Aby uprawomocnić zrzeczenie się spadku, należy zgłosić swoją decyzję w sądzie spadku. Na to również spadkobierca ma pół roku od daty otrzymania majątku.

Takie odrzucenie złożone do sądu powinno zawierać szereg dokumentów. Wśród nich musi się znaleźć przede wszystkim imię i nazwisko spadkodawcy, a także data i miejsce jego śmierci wraz z miejscem ostatniego zamieszkania. Oprócz tego dokumenty odrzucenia spadku powinny zawierać tytuł powołania do spadku, jak również treść złożonego oświadczenia.

Zgodnie z ustalonym prawem, w oświadczeniu zrzekającego się muszą zostać zawarte wszystkie informacje o znanych mu innych spadkobiercach ustawowych, a także o testamentach, nawet jeśli spadkobierca uważa je za nieważne czy nie mające znaczenia dla sprawy. Powinien również wyjawić treść oraz miejsce przechowywania ewentualnych testamentów. Kolejny ważny element, w przypadku zrzekania się spadku, stanowią dokumenty zaświadczające o zgonie spadkodawcy lub prawomocne orzeczenie sądowe stwierdzające jego śmierć, o ile dowody te nie zostały złożone wcześniej.

Po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, konsul sporządza poświadczenie podpisu na oświadczeniu o odrzuceniu spadku. Na poświadczeniu znajdują się dane osoby zrzekającej się, imię i nazwisko oraz adres, a także wymienieni są pozostali spadkobiercy. Do celów wykonania poświadczenia niezbędne jest wylegitymowanie się aktualnym dowodem tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport. Za pracę konsula pobierana jest opłata zgodna z Tabelą Opłat Konsularnych.

Inna jest droga postępowania, gdy spadek otrzymuje osoba niepełnoletnia. W takiej sytuacji w imieniu dziecka działa rodzic. Zgodnie z przyjętymi zasadami, musi on w sądzie rodzinnym złożyć specjalny wniosek, który udziela zgody na dokonanie czynności, która przekracza zwykłe zarządzanie majątkiem dziecka. Sąd, do którego trafia taki wniosek, ma za zadanie sprawdzić legalność czynności, ale i ich celowość. Zwyczajowo odrzucanie spadku jest zgodne z obowiązującym prawem, jednak sąd musi rozpatrzeć, czy na odrzuceniu spadku nie ucierpi dziecko lub jego majątek. Dlatego, aby właściwie umotywować wniosek o chęć odrzucenia spadku, należy przedstawić właściwe dokumenty i dowody, które na przykład stwierdzają ogromne zadłużenie spadku, co mogłoby skutkować zbyt wielkim obciążeniem majątku dziecka i jego przyjęcie nie będzie korzystne. Jeśli sąd rodzinny wyrazi zgodę, wówczas możemy przystąpić do dalszej procedury. W imieniu małoletniego dziecka składamy oświadczenie w trakcie trwania postępowania spadkowego. Możemy to zrobić za pośrednictwem konsula lub notariusza.


Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page